![Image](http://test-bcs.5v.pl/wp-content/uploads/2022/07/Mallory-1.png)
Mallory Yun
Rodzina i dzieciństwo
Mallory pochodzi z wielodzietnej rodziny imigranckiej z Korei, urodziła się w Detroit tak jak jej rodzeństwo.
Jej ojciec, ogromny fascynat kultury amerykańskiej, Park Yun, zaraz po ukończeniu studiów inżynierskich w Seulu przeniósł się do Detroit. Rozpoczął pracę w fabrykach Studebakrea i mocno angażował się w związki zawodowe oraz przyjaźń z osobami czarnoskórymi. W 1967 brał czynny udział w słynnych zamieszkach. Wszystkie idee równości, szans, braku dyskryminacji brał dosłownie i nie przebierając w środkach realizował. Reperkusje tych działań sprawiły, że stracił pracę, odebrano im także mieszkanie i rodzina Yun musiała się przenieść na drugą stronę Eight Mile Road, do trailer parku przy XXX SPRAWDŹ
Matka Mallory, Sung, była cichą, spokojną kobietą słabego zdrowia trwającą niezłomnie obok swego męża. zmarła krótko po narodzinach jej najmłodszego brata Ashera. Asher jest miłym chłopcem z zespołem porażenia mózgowego. Przez trzy lata po śmierci mamy Mallory sama zajmowała się bratem.
Mallory miała jeszcze jednego brata – Colemana, starszego od niej o rok. Cole w wieku 9 lat zaczął pracować dla Young Brothers INC i bardzo szybko zaczął mieć pierwsze problemy z prawem. Najlepsi przyjaciele Cole – Tim i Eddie mieszkający niedaleko – także pracowali dla Young Brothers. Stąd wzięły się pierwsze “przekręty” Mallory usiłującej zminimalizować konsekwencje działań brata i jego przyjaciół.
Wczesna młodość
Kiedy Mallory miała 13 lat, Cole zginął zastrzelony przez konkurencyjny gang w trakcie zlecenia. Realizował je razem ze Timem i Eddiem, ale Mallroy nie wie dokładnie co wydarzyło się tego dnia. Park ostatecznie tym się załamał. Spędzał całe dnie półleżąc na kanapie, ograniczono mu wówczas prawa rodzicielskie nad Asherem i przeniesiono go do całodobowego ośrodka. W tych momentach Mallory dostawała wsparcie zarówno ze strony Tima i jego rodziny, ale także wówczas wziął ją pod opiekę Duane Chapman, dawny przyjaciel ojca, oferujący prace dorywcze i wsparcie materialne. Był to moment w którym dziewczyna zdecydowała, że nie pozwoli by więcej spotykała ją i jej rodzinę jakakolwiek niesprawiedliwość. Udało się jej uzyskać stypendium umożliwiające wstąpienie do publicznego collegu i wybrała jako kierunek wiodący rachunkowość i administrację. Jednocześnie zaczęła zdawać sobie sprawę, że nie będzie jej stać ani na dalsze studia ani na egzaminy certyfikacyjne. Dorabiała przez cały czas w warsztacie i wypożyczalni kaset wideo, gdzie poznała Parka. Mallory zdecydowała się zainwestować w swoją przyszłość i poszła do Timego Davisa po ogromną pożyczkę. Tim wyrobił sobie już pozycję w szeregach Young Brothers i prowadził całkiem dostatnie życie, czuł się też nieco winny wobec Mallory i jej rodziny i przyjął jej propozycję. Mallory pilnie uczyła się do certyfikatu CPA i pracowała jako stażystka w P&P – korporacyjnym molochu. Dość szybko młoda księgowa miała okazję spłacić swój dług ratując restauracje rodziny Davisa – Andiamo – przed zamknięciem i karami finansowymi. Wdzięczność Timiego otworzyła jej drogę do nowych kontaktów – polecił jej usługi kilku swoim znajomym.
Oficjalnie, Mallory niedawno zdała egzamin CPA i próbuje podjąć ważne decyzje związane z dalszą pracą zawodową. Aktualnie zarabia kiepskie pieniądze w P&P i zbiera niezłe dochody z “usług konsultingowych”. Wspiera finansowo ojca mieszkającego nadal w przyczepie i opłaca dzienny ośrodek Ashera. Wynajmuje niewielkie mieszkanie bliżej centrum, jest singielką. Jej hobby to manga i anime (do czego się nie przyzna nigdy publicznie, tym bardziej do tego, że sama próbuje rysować) i jazda motocyklem – ma Hondę Shadow :).
Legalna praca i życie osobiste
Mallory tuż po collegu walczyła o staż w P&P. To duża spółka, zatrudniająca ok. 150 osób i zajmująca się usługami finansowymi, księgowymi i doradczymi o bardzo dobrej renomie. Zaczynała jako pomoc administracyjna, faksując, opisując faktury i archiwizując dokumentację klientów na żałosnej pensji. Na kursie CPA poznała bliżej dwie dziewczyny – Brenda Mc Carthy, także zatrudnioną w P&P oraz Lily Stonewall, która dołączyła na staż do firmy po kursie. Jako jedyne trzy dziewczęta pośród stażystów wspólnie walczyły z przeciwnościami w pracy, przygotowywały się do egzaminu. Zgodnie też (i z wzajemnością) nie znoszą Elizy Schwab, menedżerki działu finansowego P2 pod który podlegają. W krytycznych przypadkach odwołują się do George Phelps’a – jednego z wspólników i jego słabości do młodych kobiet.
Brenda i Lily są najbliższymi znajomymi Mallory, ale nie mają pojęcia o jej drugiej pracy poza kilkoma wzmiankami o wspieraniu właściciela warsztatu. Brenda pochodzi z bogatej, prawniczej rodziny, z dobrymi koneksjami. Wyleciała ze studiów prawniczych, jest najbardziej imprezowa z całej trójki. Dużo i głośno się śmieje, pyskuje otwarcie Elizie, jest inicjatorką wszelkich wypadów. Traktuje Mallory i Lily trochę jak swoje tło, szczególnie, kiedy w otoczeniu pojawiają się mężczyźni, ale tak naprawdę są w jej życiu najbliższe i zrobiłaby dla nich wszystko. W tym miesiącu po raz czwarty podchodzi do egzaminu. Lily jest sympatyczna, uczy się równie pilnie jak Mallory (chociaż CPA zdała za drugim podejściem) i zwariowana na punkcie aktywności fizycznej. Kocha grać w tenisa – wejściówka na korty od Brendy jest jej skarbem. Namówiła kilka razy dziewczyny na wyjazd do stadniny, ciąga je na aerobic, ale w kontaktach z mężczyznami jest bardzo nieśmiała. Widać, że zależy jej na dostaniu się do elit, jednak nie do końca ma pomysł jak to realizować, brak jej chyba przebojowości, ale zależy jej na kontakcie z Brendą.
Dziewczyny podziwiają Mallory za jej niezależność i tajemniczość, uważają, że motocykl jest supercool i nawet jej słabość do chińskich bajek znajdują ciekawą, jednak trudno tu mówić o bliskiej przyjaźni. Podśmiewają się z zauroczenia Josha Nowaka (informatyka polskiego pochodzenia), ale bardzo kibicują jego staraniom. Josh i Mallory umówili się kilkukrotnie na samym początku jej pracy w P&P. Josh jest przystojnym blondynem, nieco nieśmiałym i gapowatym – Mallory zrobiła na nim piorunujące wrażenie i jest w niej beznadziejnie zakochany. Wspólna nitka fascynacji anime, rozumienie i zachwyt nad możliwościami technologii (komputery i internet) są dla Josha niezwykłą płaszczyzną porozumienia. Mallory postrzega Josha jako sympatycznego, lojalnego i dobrego człowieka, daleko jej jednak do drżenia kolan i motylków w brzuchu.
Mallory ma jeszcze kilku znajomych – z collegu i kursów P&P, między innymi: Angie (aktualnie dziennikarka), Parka (młodego koreańczyka z bazarku sprzedającego kasety), Jill i Adama (parę od szkoły średniej – prowadzą firmę spedycyjną), Stephena (aktualnie produkuje biżuterię i jeździ po usa), Donnę (pielęgniarkę),
Zagląda na kilka for związanych z anime i mangą, publikuje na nich swoje prace pod pseudonimem Tiferet, czasem czatuje na ircu nocami. Nie znosi zdrobnienia Mal. Nie potrafi prawie w ogóle gotować, żywi się głównie gotowymi daniami (woli chińskie żarcie od pizzy), ewentualnie coś smaży. Jest bardzo skrupulatna w pracy, trzyma także porządek w domu. Bardzo terminowa – przestrzega deadlineów. Ma dość słabą głowę i kiedy się upije jest nieobliczalna, więc unika wielkich imprez.
Mężczyźni w życiu Mallory
Jednym z najważniejszych mężczyzn w życiu Mallory jest Timothy Davis, którego zna od wczesnego dzieciństwa. Wspólne zabawy i spędzanie czasu wytworzyły między nimi silną więź. Po śmierci Colemana, pełen poczucia winy, Timothy wycofał się z życia rodziny Yun. Mallory tęskniła za Timem, chyba był to czas, kiedy się w nim nieco podkochiwała, ale tragedia rodzinna spowodowała także i jej wyobcowanie. To dzięki Eddiemu nie stracili ze sobą kontaktu i mimo wszystko wspierali się wzajemnie w kluczowych życiowych momentach (śmierć matki Timiego, operacja Ashera, osiemnastki, dwudziestepierwsze urodziny itp.). Kiedy Mallory przyszła do Timiego z prośbą o pieniądze, Davis nie wahał się ani chwili. Więcej wahań miał korzystając z pomocy Mallory czy polecając ją swoim znajomym – postanowił jednak się nią na swój sposoób opiekować. Tim od kilku lat jest w związku z Jenny, szaloną, artystyczną tatuażystką; nie mówi jednak o swoich emocjach prawie w ogóle. Trudno ocenić jego relację z Jenny, a jeszcze trudniej na czym mu naprawdę zależy.
Poza collegowymi nic nie znaczącymi romansikami, imprezowymi one standami, które się jej kilka razy przydarzyły Mallory miała – może i nie poważny, ale bardzo burzliwy związek z Marcusem Wallerem. Marcusa poznała na którejś z imprez w collegu. Facet totalnie nie w jej typie – długowłosy grunge, zafascynowany muzyką, sztuką i poezją – miał być przygodą na jedną noc. Tylko Marcus nie chciał odpuścić po jednej nocy. Piosenki miłosne śpiewane pod salą wykładową, ogromne bukiety polnych kwiatów, wiersze układane dla niej składały się w najpiękniejszą historię miłosną. Po ukończeniu collegu Mallory trzy miesiące włóczyła się z Marcusem po Michigan i New York w jego vanie podróżując, imprezując, paląc zioło. Związek przetrwał trzy lata – poza romantyczną idyllą były też kłotnie, szarpaniny, rozstania, łzy. Marcus przeżywał wszystko bardzo intensywnie, mocno reagując na najdrobniejsze sprawy. Po kolejnej burzliwej kłótni i dramatycznym rozstaniu (wyprowadzka z Detroit była marzeniem Wallera), Marcus zniknął z życia Mallory ruszając na południe kraju.
Kilka randek z Joshem ostatnio było miłą odmianą, ale Mallory aktualnie nie chce żadnych związków.
Świat przestępczy i drugie życie Mallory
Mallory nie współpracuje z Young Brothers (największym kartelem Detroit), utrzymuje kontakt z Timem, który ma tam aktualnie rangę porucznika i Eddim “Jelly” – trzecim z trójki przyjaciół.. Świadczy swoje “usługi konsultingowe” dla trzech organizacji przestępczych: Hustle Boys, Pony Down i Maxout 220, wszystkie są pod skrzydłami BMF – Black Mafia Family. Young Brothers jako ogromny, niezależny kartel, z strukturą po całym USA utrzymuje dobre kontakty z BMF.
Z polecenia Tima trafiła do “Rage”, porucznika Hustle Boys i zajęła się prowadzeniem dokumentacji finansowej studia nagraniowego Deep Noiz należącego do Belli. Występowała także w sprawie dotyczącej udziałów guntów terenów HB ratując je przed podwójnym opodatkowaniem i koniecznością sprzedaży. Niedaleko studia jest słynny club “House” także należący do gangu. Bliższy kontakt ma z Paul “Rage” Cassidy oraz jego kochanką i DJ Stella “Bella” Ford. Stella jest formalną właścicielką Deep Noiz i bardzo docenia pomoc Mallory. Odwdzięcza jej się tym na dość nietypowe, dodatkowe sposoby (zaprosiła ją na swoje 25 urodziny, umówiła na randkę w ciemno z jakimś producentem muzycznym, obdarowuje ją ciuchami). Mallory jest znana w HB, zawsze wejdzie do “House” czy studia, rozpoznaje ją obsługa.
Pony Down jest jednym z kilku niewielkich gangów motocyklowych na przedmieściach Detroit. Założyciel MC Dog pracował z jej ojcem w fabryce części, po upadku zakładu nawet przez jakiś czas zatrudniał Parka, później po śmierci Cole dawał Mallory dodatkową pracę w biurze jego warsztatu. Do gangu należy kilka zakładów naprawczych, stacja benzynowa i dwie knajpy – w tym Rub BBQ
Mallory prowadzi legalną dokumentację warsztatu “u Joego” dla Stephan “Big Joe” Cassidy. Zwalisty, rubaszny mechanik bardzo lubi młodą dziewczynę. Uważa ją za rozsądną i sam chciałby takiej przyszłości dla swojej córki. U niego też Mallory serwisuje swoją Hondę, czasem nawet wypija z nim piwo, prowadzi też księgowość całej rodziny. Jest najbliższą jej figurą ojca – sprawczy i opiekuńczy w przeciwieństwie do staczającego się taty.
Jednocześnie Mallory wspiera w co trudniejszych przypadkach Travis Kinzey młodego księgowego Pony Down. Kilka razy Mallory łatała jego wpadki, zdobywała dla niego informacje itp. Kiddo chyba nie przepada za Mallory, ale Duane “Dog” Chapman szef Pony Down, wiecznie nieobecny, ufa jej i nakazuje Travisowi konsultować rzeczy z Mallory. Poza tym zna kilku innych członków klubu, pracowników Big Joe, obsługę stacji benzynowej,
Nowo powstały gang Maxout jest bandą niebezpiecznej i bogatej młodzieży. Szef, Elijah Pitt, pilnie ukrywa swoją tożsamość, acz Mallory dostąpiła zaszczytu poznania go. Jej głównym kontaktem jest Clause Ellesfen – oczywiście z polecenia Tima. Aktualnie Mallory przygotowuje dla nich umowy związane z wykupem nieruchomości. Clause Ellesfen to koreańczyk, przystojny i nieco śliski w obyciu. Nosi się na bogato, szasta pieniędzmi i lubi otaczać się pięknymi kobietami – najlepiej blondynkami. PIekielnie cwany, gra na wielu frontach, ryzykant. Szef gangu Elijah Pitt stanowi jego przeciwieństwo, wycofany, tajemniczy, rzadko pokazuje się publicznie, jeszcze rzadziej z kobietami, ale podejmuje błyskawiczne i bardzo trafne decyzje przez co siła i pozycja Maxout szybko i systematycznie rośnie.
Inne postacie w życiu Mallory
Donna Starr [dzieciństwo, aktualnie pielęgniarka] – jedyna poza Mallory dziewczynka w sąsiedztwie; obiekt westchnień większości chłopców z podwórka, śliczna dziewczyna o spokojnym, miłym charakterze; pracuje w Centrum przy którym jest ośrodek Ashera.
Angie Thart [college, aktualnie dziennikarka] – przebojowa dziewczyna w wiecznym pośpiechu pijąca wiecznie zimną kawę. Mnóstwo pomysłów i bardzo mało wolnego czasu.
Park Wong [szkoła średnia, aktualnie właściciel stoiska] – przemiły koreańczyk zafascynowany grami, anime i dziewczyną, która też je lubi! Dzielą pasję do anime i gadżetów, spotykają się na niedzielnych targach sprzętu często.
Na czym polega praca księgowej
W swojej pracy zawodowej Mallory zajmuje się głównie prowadzeniem bieżącej księgowości różnych podmiotów. Dzięki pracy w dużej korporacji styka się z rozmaitymi przedsiębiorstwami i rozmaitymi casusami (prawo podatkowe w USA także opiera się na casusach, niemniej wykazywanie braku wcześniejszych incydentów bywa bardzo czasochłonną praktyką). W firmie istnieją działy odpowiedzialne za różne aspekty działalności. Dział P2, któremu przewodzi Eliza Shwab zajmuje się bieżącą księgowością i sprawozdawczością finansową klientów spółki. Pozostałe działy – P1 zajmuje się klientami ekskluzywnymi i ich tax compliance, P3 zajmuje się spółkami i umowami międzynarodowymi, dział P4 odpowiada za za formalne przygotowania pojedynczych, dużych transakcji finansowych (przejęcia spółek, wykupy nieruchomości, casusy podatkowe). Mallory zdała w zeszłym roku egzamin CPA, co teoretycznie czyni ją wartościowszym pracownikiem i mogłaby się ubiegać o awans, jednak szefowa działu (oraz jej koleżanki) chętnie wykorzystują jej obecność i pomoc. Nie jest to niczym niezwykłym, acz Mallory jest ambitna. Marzy jej się zmiana działu na P4 i powoli szykuje się do rozmów z szefami spółki.
Prawo podatkowe Europy i USA różni się w co najmniej kilku aspektach, ale najważniejsze z nich to:
- zakres kompetencji IRS i ich pracowników – amerykański Urząd Skarbowy nie potrzebuje nakazu, żeby zablokować konta, zamrozić własności, zażądać dokumentacji czy wejść na teren zakładu nie tylko potencjalnego podejrzanego, ale i jego rodziny.
- sankcje podatkowe wymierzane są natychmiast, a potem się od nich odwołuje, na nowo zatwierdza / udowadnia zgodność z przepisami (co oczywiście mrozi biznes)
- prowadzenie księgowości odbywa się na poziomie zgodności praw federalnych, stanowych i lokalnych. Samo rozliczanie jest proste – tricky jest system odliczeń i zwolnień, który wymaga solidnych uzasadnień.
- w razie niezgodności zastosowanych ulg, zwolnień, odliczeń IRS jest w stanie nałożyć wysokie sankcje finansowe, a także unieważniać zawarte umowy.